Пік комунізму

Цього разу пропонуємо невеличкий фрагмент із спогадів Володимира Парієнка про Велику Писарівку періоду кінця Радянського Союзу, які ввійшли до його книги «Осінь на порозі». Йдеться про радіощоглу, що і сьогодні прикрашає територію РЕМу. Це була чи не остання масштабна споруда у районі за часів ладу, що уже майже виконав свою історичну місію.

 

У 1983 році були збудовані та введені в експлуатацію лінія 110 кВ «Улянівка (Харківської області) – Велика Писарівка» та підстанція «Велика Писарівка – 110».

Разом із підстанцією на території бази РЕМу з’явилася радіощогла (російською – радиомачта) – конструкція з металевих кутників, висотою 40 метрів, єдиним призначенням якої було розміщення на її вершині антени  для забезпечення стійкого радіозв’язку диспетчера з пересувними радіостанціями у будь-якій точці району.

Підіймання на верхній майданчик радіощогли стало новою різновидністю розваг ІТП. Відтепер всі дні народження, підведення підсумків різних перевірок, відзначання державних свят та інші події закінчувалися на 40-метровій висоті, зазвичай – з гармошкою. Та обов’язково – зі спиртним!

Сходження на висоту перетворилося на ритуал, яким завершувалися усі перераховані заходи. На вишку одночасно піднімалося до 10 осіб. Кожен ніс якийсь вантаж: один – пляшку, другий – закуску, третій – склянку, четвертий – гармошку…

Існувала реальна небезпека випадіння із чиєїсь кишені вантажу на голови, розташовані знизу. Однак, у запалі колективного ентузіазму  про обережність забували, лише Грицай Григорій Іванович завжди надягав на голову каску. Дивуюся й сьогодні, але у підсумку численних сходжень протягом минулих років жоден з верхолазів не отримав навіть подряпини.

 Іноді буйні голови з нестримною фантазією після «чаювання» впадали в нестяму та розпочинали, знаходячись на верхньому майданчику, розхитувати радіощоглу. Але, дякувати Богу, вишка стоїть у вертикальному положенні й до сьогодні, а цікавість до екстремальних походів нагору через кілька років відійшла у минуле…

На відео Олексія Мовчана, яке зроблене в кінці 90-х років є декілька відео-фрагментів знятих саме з висоти цієї споруди.

Фото для сайту також надав Олексій Мовчан

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я згоден з політикою конфеденційності та Користувацькою угодою